Як не стати жертвою работоргівлі?
Маючи багаторічний досвід детективної роботи ми неодноразово розкривали справи у сфері работоргівлі під виглядом працевлаштування за кордоном. Із зростанням запитів українців на працевлаштування за кордоном, також зросли апетити шахраїв, бажаючих нажитись на продажі наївних заробітчан, як безоплатної робочої сили.
Прикладом таких дій ми коротко опишемо одну нашу справу, де всіх фігурантів позначимо літерами, з огляду на збереження конфіденційності. До нас звернулась пані «Я» з проблемою наступного характеру: Її чоловік пан «П» будівельник по професії, бажаючи влаштувати хороший рівень життя своїй сім’ї, вирішив поїхати працювати в Німеччину на будівництво котеджів з каркасу. В Україні звернувся у агенцію по працевлаштуванні за кордоном, де подав копії своїх документів на офіційне працевлаштуванню. Пройшло декілька тижнів йому повідомили, що все влаштовано. Він поїхав у Німеччину. Пропрацювавши місяць пан «П» очікував на виплату заробітної плати обіцяної йому агенцією, але працедавець не виплатив йому жодної заробленої копійки, регламентуючи це словами: «ти працюєш «на чорну», тобто без жодних документів, я тобі за твої гроші зароблені за цей місяць оформив медичну страховку, купив продукти харчування, оплатив хостел, тобто ти нічого не заробив! Пан «П» зрозумівши, що потрапив у неприємність, захотів піти від працедавця та той безапеляційно задекларував, що ти до мене приїхав на три місяці і доки не закінчиться термін нікуди не поїдеш!!! Після цього «П» про все повідомив дружину, котра в свою чергу звернулась до нас. Нами було проведено ряд заходів по виявленню агенції, котра діяла на незаконних підставах тому документи виготовлені ними, а саме запрошення на роботу, було фіктивним. У них вияснили дані німецького працедавця, котрий виявився громадянином Туреччини, що наживався на безплатних працівниках, котрі потрапили у складне становище, не маючи жодних дозвільних документів на легальне перебування та працевлаштування на території Німеччини. Операція по поверненні пана «П» завершилась успішно, він живий і здоровий, завдяки зусиллям наших детективів повернувся до дому.
Маєте сумніви з приводу чесності компанії Посередника чи безпосередньо Працедавця? Звернувшись до нас ви отримаєте повну інформацію про фіктивність обох компаній, які вам пропонують працевлаштування, а також надамо фахові поради з приводу того, як не стати жертвою шахраїв та торгівців людьми.
Поради нашого детектива:
1. Фірма має бути зареєстрована та мати офіс і сайт, де міститься інформація про неї;
2. Фірма повинна мати ліцензію Мінсоцполітики України (перевірити її можна на сайті Мінсоцполітики) – ліцензія надається на працевлаштування ВИКЛЮЧНО в одній країні;
3. Між фірмою та клієнтом має обов’язково бути укладений договір про надання послуг та сплата за послуги через банк/чек/квитанція/рахунок.
4. Трудовий договір має бути укладений зрозумілою для вас мовою (українською або російською).
5. Фірма повинна мати вичерпну інформацію про роботодавця (зателефонувати та дізнатися, чи дійсно є необхідні вакансії).
6. Фірма повинна надавати Консульству/Посольству/ тільки правдиву інформацію про роботу та заробітну плату, на яку погоджувалися клієнти;
7. Самі клієнти мають надати родичам та знайомим максимум інформації про те, куди їдуть – назву роботодавця, місце проживання тощо та копії своїх документів.
8. Варто зателефонувати на номер безкоштовної (з мобільного) гарячої лінії 527 – дізнатися інформацію про роботу в цій країні та отримати поради, як себе вберегти;
9. Клієнти мають взяти з собою номери телефонів Консульства або посольства України в країні, до якої їдете.
10. Взяти з собою копії своїх документів (не тільки паперові, а й в електронному вигляді – зберегти їх, приміром, у Гугл-хмарі).
11. Відповідно до п . 9.13 Постанови Кабміну ліцензовані компанії не можуть брати гроші наперед за працевлаштування.